Istraživači Sahaj Samadi meditacije sa katedere pshijatrije Western University osvojili su najviše priznanje na 17. Svjetskom kongresu pshijatara u Berlinu

Meditacija Sahaj Samadi, nenaporna meditacijska tehnika ​​ukorijenjenja u drevnoj indijskoj tradiciji, istraživači su predstavili ne samo kao način za smanjenje simptoma depresije, već i  značajno poboljšava varijabilnosti srčanog ritma, sugerirajući potencijalne dugoročne koristi za zdravlje srca.

Berlin, 23. listopada: Istraživanje o učincima meditacije Sahaj Samadi na zdravlje kardiovaskularnog zdravlja i kliničku depresiju ocijenjeno je najboljom prezentacijom postera u konkurenciji od preko 900 prezentacija na 17. godišnjoj Svjetskoj konferenciji o psihijatriji, održanoj od 8. do 12. listopada 2017. godine. u Berlinu, Njemačka.

Ovo randomizirano kontrolirano ispitivanje pokazalo je upečatljive blagotvorne učinke meditacije Sahaj Samadi, koja pripada kategoriji automatske samotranscendentne meditacije (ASTM), u ublažavanju kliničke depresije. Dok je konvencionalno liječenje dovelo do 10% remisije (ili olakšanja), dodavanje meditacije Sahaj Samadhi režimima liječenja pacijenata ohrabrilo je remisiju za 53%, što je povećanje za 500%!

Nadalje, poboljšana je i visoka varijabilnost otkucaja srca, ključni faktor povezan s dugoročnim zdravljem srca i ohrabrujući pokazatelj dugog života.

Stotine znanstvenih studija na raznim institutima širom svijeta dokumentiralo je da meditacija značajno smanjuje stres, depresiju i anksioznost. Ali, meditacija Sahaj Samadi mnogo je više od alata za upravljanje stresom. Nedavna istraživanja također pokazuju da meditacija u vrlo kratkom vremenu omogućuje vam da postanete sretni, opušteni i produktivni.

Povećana funkcija mozga

Istraživanje na Sveučilištu Visconsinu pokazalo je da iskusni meditatori imaju puno višu razinu moždane aktivnosti u dijelu mozga koji obrađuje pozitivne emocije, a manje aktivnosti u područjima koja su vezana uz anksioznost, depresiju i druge negativne emocije.

Nadalje, istraživanje s UCLA sugerira da meditacija zapravo povećava veličinu moždane regije koja je povezana s pozitivnim emocijama. U jednom nedavnom istraživanju (Hozel i sur., 2011), sudionicima je pretražen mozak prije nego što su naučili meditirati, i opet, osam tjedana kasnije, kada su već naučili meditirati. Rezultati su pokazali da je nakon samo osam tjedana veličina mozga u hipokampusu (području povezanom s učenjem i pamćenjem) pokazala značajno povećanje.

Ovo je otkriće potvrđeno i u članku citiranom u članku časopisa TIME za siječanj 2006., u kojem se navodi: "Nedavna studija pronašla je dokaze da svakodnevne vježbe meditacije zadebljavaju dijelove moždane kore koji su odgovorni za donošenje odluka, pažnju i pamćenje.

Konačno, studije objavljene u Perceptual Motor Skills (39: 1031–1034, 1974) i Journal of Academic Management (17: 362–368, 1974) otkrile su da meditatori pokazuju:

    Veći IQ i poboljšani akademski učinak
    Točnija percepcija
    Poboljšana kreativnost i rješavanje problema
    Poboljšani fokus i memorija
    Poboljšano zadovoljstvo poslom i radnim učinkom
    Brže reakcijsko vrijeme, povećana energija i izdržljivost te poboljšani atletski rad

Smanjuje stres

Desetak studija pokazalo je da meditacija može značajno smanjiti razinu kortizola u krvi - glavnog hormona stresa kod ljudi. To je vidljivo i kod potpuno novih meditatora. To bi također moglo objasniti zašto meditatori kažu da se oni ne samo osjećaju bolje, već su i značajno zdraviji, jer se zna da stres uzrokuje ili pogoršava 80% svih bolesti. Dodatna su istraživanja pokazala da meditatori doživljavaju.

Uravnoteženiju funkciju hormona

Poboljšano funkcioniranje imunološkog sustava

Poboljšano funkcionisanje kardiovaskularnog sustava, uključujući niži krvni tlak i nivo kolesterola

Uticaj kratkotrajnog treninga meditacije na fiziološke promjene prije i poslije stresa. (Effects of short-term meditation training on physiological changes before and after stress. Tang Y et al. Proceedings of the National Academy of Sciences, 2007)

Bolje zdravlje

Studija objavljena u časopisu The Journal of Psychosomatic Medicine pokazuje da tijekom 5 godina u sljedećim situacijama meditatori opadaju:

    Slučajevi raka smanjeni za 55%
    Kardiovaskularni slučajevi za 88%
    Prijem u bolnicu za 55% i
    Ukupni medicinski troškovi za 67%

Izvor: Psihosomatska medicina, svezak 49, broj 5 493-507, 1987

Dodatna studija objavljena u Journal of Psichosomatic Medicine zaključuje da meditacija proizvodi trajne pozitivne promjene u funkciji imunološkog sustava i da, čak, usporava napredovanje HIV-a.

Istraživači sa Medicinskog centra Sveučilišta Vake Forest objavili su studiju koja mjeri fizičke učinke meditacije na bol. Dr Fadel Zeidan, vodeći autor studije, rekao je: "Ovo je prva studija koja je pokazala da ... meditacija može dramatično umanjiti i iskustvo boli i aktivaciju dijela mozga povezanog s bolom. Zapravo je meditacija rezultirala većim smanjenjem boli čak i od morfija ili drugih lijekova za smanjenje boli kod nekih ispitanika. "

Poboljšani učinak

Studije objavljene u časopisu Academy of Management, Journal of Motor Skills Perceptions i drugdje navode da je meditacija dala sljedeće rezultate:

Povećani IQ
Poboljšani rezultati akademskog studija
Preciznije promatranje
Povećana kreativnost i sposobnost rješavanja problema
Bolji fokus i memorija
Veće zadovoljstvo poslom i radni učinak na poslu

Daljnje studije o meditatorima, kako je objavljeno u Journal of Neuroscience u travnju 2011, otkrile su da meditacija poboljšava:

     Vrijeme reakcije
     Razina energije
     izdržljivost
     Atletski nastup

Kvaliteta života i dugovječnost

Studija u časopisu "The Journal of Personality and Social Psychology" pokazala je (ili utvrdila) da su meditanti pokazali povećanu dugovječnost i bolju kvalitetu života.

Povećana dugovječnost

Istraživači su, također, pronašli da meditanti pokazuju:

Bolje mentalno funkcioniranje
Više energije
Osjećaju se mlađe
Oni se manje razbole
Smanjena bolnička i medicinska skrb
Povećana dugovječnostt

Osim toga, časopis za alternativnu i komplementarnu medicinu izvijestio je da je u 8-tjednom meditacijskom istraživanju kod pacijenata s gubitkom pamćenja meditacija bila povezana s pozitivnim promjenama raspoloženja i smanjenom anksioznošću. (Moss i ostali, časopis za alternativnu i komplementarnu medicinu, 2012.)

Konačno, časopis za starenje, neuropsihologiju i spoznaju izvijestio je da su dugotrajni meditatori stariji od 55 godina imali bolju pažnju, pamćenje i budnost od onih iz kontrolne skupine. (Prakash et al., Aging, Neuropsychology, and Cognition, 2011)

Mentalno zdravlje i emocionalno blagostanje

Testovi provedeni na Sveučilištu Wisconsin-Madison pokazali su "nevjerojatan raspon rezultata za vježbače meditacije", uključujući:

     visoku razinu aktivnosti u dijelovima mozga koji pomažu u stvaranju pozitivnih emocija, kao što su: sreća, radost i samokontrola, i
     smanjena razina aktivnosti u dijelovima mozga povezana s negativnim emocijama kao što su depresija, egocentričnost i nedostatak sreće.

Osim toga, primijećeno je smirivanje područja mozga koje izaziva strah i gnjev, kao i promjena u dijelu mozga koji kontrolira sposobnost postizanja stanja unutarnjeg mira, čak i kad se suoči s izuzetno uznemirujućim okolnostima.

Članak ( http://vvv.maioclinic.com/health/meditation/HK01070 ) objavljen u online časopisu klinike Mayo, kaže:" Meditacija vam može pružiti osećaj smirenosti, mira i ravnoteže koji koristi, kako vašem emocionalnom blagostanju, tako i vašem sveukupnom zdravlju. I ove dobrobiti se ne završavaju kada se završi meditacija. Meditacija vam može pomoći da mirnije provedete svoj dan i čak poboljšate određena zdravstvena stanja. Kada meditirate, očistite se od preopterećenja informacijama koja se stvara svakog dana i doprinose vašem stresu."

Emotivne dobrobiti meditacije uključuju:

Postizanje nove perspektive o stesnim situacijama

Razvijanje vještina da se nosite sa svojim stresom

Povećanu samosvjest

Fokus na sadašnji trenutak

Smanjenje negativnih emocija

Otkrijte Znanost o dahu Istraživanja o našoj jedinstvenoj tehnici disanja Sudarshan Kriyi