Veliko spremanje duše

26 May 2010

Joga je drevno umeće dovođenja duha i tela u ravnotežu. Nadživela je mnogobrojne moderne fitnes tehnike i vratila se na velika vrata. Ovo više od 3.500 godina staro učenje utemeljeno na indijskoj filozofiji predstavlja kompleksan sistem znanja koji objedinjuje telesne vežbe (asane), tehnike disanja kao i vežbe pročišćavanja od negativnih emocija i uticaja, meditacije i opuštanja, tako da je mnogo više od pukog sredstva za održavanje psihofizičke kondicije. Može se reći da je joga totalna nauka o čoveku. U velikim gradovima skoro svakodnevno se otvaraju mnogobrojne škole joge (Hatha, Gnana, Raya, Bhakti, Karma...). Koju god tehniku da izaberemo (a treba se dobro obavestiti i pronaći onu koja najviše odgovara našim potrebama), učinak neće izostati ako smo odlučni i uporni.

Dokazano je, naime, da se redovnim vežbanjem joge smanjuje stres, poboljšava raspoloženje, bolje se spava, smanjuju se depresija, apatičnost i nervoza koje nas prate od jutra do mraka. Na fiziološkom planu, juga jača kičmu i zglobove, daje elastičnost mišićima, normalizuje rad srca, a vežbe blagotvorno utiču i na varenje čime se normalizuje osećaj gladi i smanjuje potreba za hranom. Time se postiže smanjenje telesne težine na prirodan i potpuno neagresivan način.

 

Specifičan pristup životu

Ali, uticaj joge na naše zdravlje ogleda se i na duhovnom planu. Svaki učitelj i redovni praktikant će vam reći da je joga kompletan psihofizički pristup žiivotu i samospoznaji prilagođen potrebama modernog vremena. Fokusiranjem na ono što se trenutno dešava u našem telu, emocijama i umu, razvijamo moć zapažanja, budnost i koncentraciju, što utiče na jačanje svesnosti. Učimo da otvorimo srce i um, da budemo potpuno prisutni i zadovoljni ovde i sada, i, kao kruna učenja – da se osećamo dobro sa samim sobom u svakoj situaciji. Jednostavno, da prihvatimo i zavolimo sebe.

Pogrešno je ubeđenje da se joga svodi samo na fizičke vežbe. Da bismo uspešno praktikovali jogu, osnova je da ponovo ovladamo svojim disanjem Nesvesno, ugušeno i nepravilno disanje više je preživljavanje nego život. Oslobađanje tenzije i blokada iz delova tela koji se prirodno pokreću dok dišemo iz dijafragme i abdomena zauzima veoma važno mesto u jogi a to se uči kroz razne tehnike disanja (pranajame).

U našoj zemlji, kao i u 150 zemalja širom sveta, deluje neprofitna fondacija ART of living, koja nas na svojim radionicama uči kako da otkrijemo svoje neslućene potencijale upravo – disanjem. Razgovarali smo sa Vladom Milisavljevićem, jednim od školovanih učitelja-volontera o ovoj organizaciji, i evo šta nam je rekao:

“Osnovna radionica traje šest dana po četiri sata. Tokom ta 24 sata, naši polaznici ovladavaju setom tehnika i alatki kojima brzo, lako i efikasno mogu iz sebe da odstrane mnogo nakupljene negativne energije, da podignu nivo optimizma i samopouzdanja, da budu efikasniji i dinamičniji u akcijama koje preduzimaju, da otkriju svoje potisnute želje i talente i postanu opušteniji u odnosima sa drugim ljudima.”

Osnovna alatka u ovom programu je korišćenja daha kako bismo naučili da uravnotežimo svoj neprestano unezvereni um i rasutu pažnju.

“Učimo određene ritmove disanja da bismo celo naše biće doveli u ravnotežu sa prirodnim ritmom kosmosa. Udah unosi ne samo neophodan kiseonik, već i životvornu energiju – pranu. Izdah donosi opuštanje i ulazak u sadašnji trenutak. Uzrok većine naših problema je u tome što naš um, rastrzan na sto strana, uvek boravi ili u prošlosti (pa žalimo za njom ili se zbog nečega kajemo) ili u budućnosti (nešto priželjkujemo ili brinemo zbog nečega što se možda i neće dogoditi). Vrlo retko smo potpuno u sadašnjem trenutku. A samo kada je potpuno prisutan, čovek se oseća snažnim i iz takve pozicije može da deluje energično i kvalitetno. Svi alati u našoj radionici imaju za cilj da nas vrate u sadašnji trenutak, ne teorijski, već vrlo praktično, uz određene tehnike disanja. To je joga – jedinstvo uma, daha i tela. Dok vežbamo da što češće i što duže ‘ostajemo’ u tom sadašnjem trenutku (a to je sve što imamo, jer uvek je – sada), naše akcije u svakodnevnom životu postaju kvalitetne i plodonosne uz mnogo manji utrošak energije nego kad naš um skakuće kao veverica ili se napreže da istovremeno radi na pet koloseka.”

Bez negativnih emocija

Svi mislimo da smo gospodari svojih misli ali to nije tako.Šta više, to je jedan od najtežih zadataka, čujemo od sagovornika koji naglašava: “Kroz razne tehnike disanja u kombinaciji sa određenim joga položajima (asanama) učimo da postanemo svesni ‘smicalica’ našeg uma i da ‘razvežemo’ emocije od događaja. Naš ego ima jaku sklonost da se vezuje za neke stresne događaje iz prošlosti koji su često i na nesvesnom novou, ostavili jak pečat i na neki način isprljali našu dušu. Naše viđenje sveta sve više liči na gledanje kroz jako zaprljane prozore. Tehnikama koje primenjujemo, oslobađamo se postepeno tog otrovnog taloga negativnih emocija, ljuštimo ih sa svoje duše sloj po sloj i na suptilan način ih izbacujemo iz tela, istovremeno stvarajući prostor za ulazak nove, sveže energije koja nas menja, jača, podstiče... To liči na veliko spremanje kuće. Pri normalnom disanju, mi koristimo jedva trećinu kapaciteta pluća. U ostatku se taloži ustajala energija. Kao što je prvi korak u spremanju kuće dobro provetravanje i pranje prozora, tako i mi možemo naučiti da pročistimo svoj duh i operemo prozore svoje duše.”

Sama radionica je i edukativna i zabavna. Kroz vežbe i igre tišine, zvuka i vibracija, pročišćavaju se energetski kanali koji su kod svih nas zapušeni, a određeni joga položaji pomažu da energija kroz te kanale pravilno počne da teče. Nakon završene obuke, sve vežbe i tehnike možemo da koristimo samostalno i skoro na svakom mestu.

“Praktikovanjem joge i ovladavanjem tehnikama disanja učimo da otvorimo srce i um prema ljudima, da razvijamo strpljenje, mentalnu budnost i umerenost, da raščistimo sa balastom strahova i kajanja iz prošlosti, ali najvažnije je – da prihvatimo sebe kao vredno i potrebno ljudsko biće. Najveća usamljenost koja postoji je kad nam nije ugodno sa samim sobom. Tek kada čovek zaista zavoli sebe, može da otvorenog srca prihvati i sve druge ljude”, završava Vlado Milisavljević.

Za stres, astmu i kičmu

Iako je namenjena zaista svima, ove vežbe se posebno preporučuju osobama sa problemima sa kičmom i bolovima u leđima, zatim obolelima od astme, alergija i migrena. Bavljenje jogom izuzetno blagotvorno deluje na osobe koje rade stresne poslove ili pate od posttraumatskih stresova.

Saveti za trening

  • Ako imate problema sa zdravljem: deformaciju kičme, visok krvni pritisak ili vrtoglavicu, pre učenja yoge obavezno se posavetujte sa svojim doktorom.
  • Željeni rezultati mogu se postići samo redovinim vežbanjem u dužem razdoblju, stoga yogu praktikujte najmanje tri puta nedeljno 20-30.
  • Vežbajte po mogućnosti uvek u isto doba dana.
  • Pre treninga nemojte jesti, pijte što manje, a neka između većeg obroka i vežbanja prođe najmanje dva sata.
  • Vežbajte bosi ili u toplim pamučnim soknama i u udobnoj i laganoj pamučnoj odeći.
  • Dok vežbate, udišite i izdišite duboko i koncentrisano isključivo kroz nos, pa će tako vazduh koji udišete biti pročišćen, ovlažen i zagrejan.
  • Znojenje za vreme vežbanja dobar je znak, posebno kada se izvode dinamične vežbe koje podstiču cirkulaciju.